• Nowy
Wejściówka na Warsztaty Grillowania 08.10.2022

Wejściówka na Warsztaty Grillowania 08.10.2022

1 200,00 zł

(1 200,00 zł szt.)

Brutto

2 osoby

  • Gwarancja bezpiecznych zakupów. Gwarancja bezpiecznych zakupów.
  • Wysyłka w ciągu 24h.  (zależnie od sposobu dostawy) Wysyłka w ciągu 24h. (zależnie od sposobu dostawy)
  • Zwrot towaru do 14 dni. Zwrot towaru do 14 dni.

Warsztaty grillowania: „Wołowina, jagnięcina, wieprzowina” Nagrillu Academy Silesia Mysłowice
8 Październik, start godzina 11:00
Serdecznie zapraszamy na warsztaty grillowania: „Wołowina amerykańska, jagnięcina irlandzka, wieprzowina iberyjska” Nagrillu Academy Silesia Mysłowice. Głównym bohaterem naszego wydarzenia będzie tym razem: rostbef amerykański, comber, oraz secreto. Dla wielbicieli słodkości proponujemy deser czyli nasza niespodzianka z grilla.
Nasz trener kulinarny Krystian Cydejko zadba o niezwykłe doznania kulinarne, których nigdy nie zapomnisz. Wyśmienite potrawy oraz mistrzostwo kulinarne przeniesie Twoje kubki smakowe na najwyższy wymiar. Do tego atmosfera pełna relaksu i niesamowitych doznań wprowadzi Cię w stan euforii.
Oprócz doznań smakowych nauczymy Cię jak przygotować te mistrzowskie dania. Nauczymy Cię technik grillowania (metody bezpośrednie i pośrednie) przy użyciu profesjonalnych grilli: gazowych marki Broil King i Napoleon, grill pelletowy Broil King® REGAL™ oraz grill ceramiczny Big Green Egg®. Posiadamy wyposażenie kuchenne marek takich jak Porcelana Bogucice, Gerlach, noże japońskie od firmy Mcusta. Pracujemy na produktach najwyższej jakości.
Do dyspozycji uczestników: open bar, ciepły i zimny bufet, całe zaplecze kulinarne.
Warsztaty poprowadzą Mistrzowie Polski w Grillowaniu:
-Andrzej Gibas
Grill Chef oraz właściciel dwóch salonów NaGrillu i NaGrillu Square.
Z urodzenia góral, od młodości związany z grillowaniem. Mając już doświadczenie, wraz z Broil King Polska odwiedził Kanadę - był to przełom w pasji, która zaowocowała otwarciem NaGrillu Academy Silesia, czyli pierwszej Akademii grillowania In Door w Polsce, która przez cały rok uczy jak grillować. Academy jest prekursorem rozwoju w Polsce wielu metod grillowania. Jedną z nich jest metoda „Reverse Sear”, czyli Metoda Odwrócona, która zdobyła dużą popularność mimo sporych oporów na początku. Jak podkreśla jest to jedyna słuszna metoda grillowania steka z polskiej wołowiny ponieważ daje gwarancję powtarzalności i osiągnięcia sukcesu przy minimalnych umiejętnościach.
-Krystian Cydejko
Absolwent szkoły gastronomicznej w Katowicach im. Gustawa Morcinka
Szef kuchni posiada 22 letnie doświadczenie, które zdobywał w restauracjach najlepszych hoteli w Polsce, jak i tych odznaczonych gwiazdkami Michelin we Francji gdzie spędził dwa lata poznając tajniki tamtejszej kuchni. Specjalista w dziedzinie deserów, wołowiny oraz kuchni francuskiej. Juror licznych konkursów kulinarnych. Zdobywca złotego durszlaka w 14 edycji konkursu śląskie smaki.
Wydarzenie odbędzie się w naszej akademii znajdującej się w Mysłowicach na ul. Cegielnianej 15A i potrwa ok. 5 godzin.
Zapraszamy do przeczytania artykułu Dominiki z gdziezjescnaslasku.pl opisującego jedno z wydarzeń, które miało miejsce w naszej akademii.
Ilość rezerwacji ograniczona - cena biletu 1200 PLN.
Grille
WEJ-08-10(1)
2022-09-12
Nowy produkt
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło