Grille gazowe Broil King® z serii Monarch™

person Opublikowane przez: Sklep NaGrillu list W: Ciekawostki W dniu: comment Komentarze: 0 favorite Wejścia: 384

W ostatnim artykule opisującym grille kanadyjskiej firmy Broil King® wzięliśmy na celownik grill Royal™ 320. Tym razem przyszła pora na pierwsze grille z systemem PGT, czyli serię Monarch™


Jakie zmiany zaszły w grillach Monarch™ względem modelu Royal™? Już tłumaczymy.

Tak jak wyżej wspomnieliśmy grille z serii Monarch™ to pierwsze grille posiadające system PGT™.

PGT™, czyli "Performance Grilling Technology" to system rozwiązań technologicznych znajdujących się w grillach Premium firmy Broil King®.

W skład tych rozwiązań wchodzą:

1. Piekarnik

Pierwszym elementem wchodzącym w skład systemu PGT™ jest piekarnik.

Został on wykonany z odlewu aluminium, cechuje się wysoką wytrzymałością oraz możliwością kumulowania ogromnych ilości temperatury.

Dno piekarnika modeli Monarch™ w 100% zamknięty pozostawiając jedynie otwory wymagane do odpowiedniej wentylacji wnętrza grilla. Przekłada się to zwiększoną wydajność urządzenia oraz częściowo na jego wytrzymałość.

Piekarnik w grillach Monarch™ jest na tyle głęboki, aby można było zachować odpowiednią odległość między rusztami, aromatyzerami oraz palnikami - niwelując tym samym mikro zapłony powodowane przez tłuszcz skapujący na palniki.

Mówiąc o piekarniku nie można zapomnieć o pokrywie, która jest równie ważna co dno piekarnika.

Jest ona bardzo podobna do tej występującej w grillu GEM™ z tą różnicą, że jest większa i posiada dodatkową listwę na froncie, która chroni przedni panel kontrolny przed temperaturą.

Wyższa pokrywa pozwala na grillowanie większych potraw takich, jak np. indyk z rożna, czy kurczak na pionowym stojaku. Takie rozwiązanie zwiększa również cyrkulację powietrza przyśpieszając proces grillowania potraw.

2. Dwustronne ruszty Flav-R-Cast™

Ruszty to bez wątpienia jedne z najważniejszych elementów każdego grilla, dlatego właśnie firma Broil King® włożyła mnóstwo pracy w opracowanie konstrukcji rusztów Flav-R-Cast™.

Istnieją dwa typy rusztów Flav-R-Cast™ - żeliwne oraz stalowe, jednak w tym artykule skupimy się na tych występujących w grillach z serii Monarch™, czyli żeliwnych.

Ruszty żeliwne Flav-R-Cast™ charakteryzują się swoją masą oraz bardzo małą przestrzenią pomiędzy żeberkami rusztu. Co to oznacza?

Dzięki takiej konstrukcji utrzymują one znacznie większe ilości temperatury niż klasyczne ruszty żeliwne, przez co grill nie musi być co chwilę dogrzewany zmniejszając tym samym zużycie gazu, a mała odległość pomiędzy żeberkami rusztu zmniejsza prawdopodobieństwo wpadnięcia kawałków potrawy pod ruszty.

Zachowana oczywiście pozostaje dwustronność tych rusztów znana już dobrze z poprzednich modeli.

Stożkowa strona rusztu idealnie nadaje się do przygotowywania steków, bo dzięki zmniejszonej powierzchni styku uzyskamy kratkę rodem z amerykańskich restauracji, jednocześnie nie przypalając naszej kochanej wołowiny.

Strona rynienkowa to strona stworzona dla wielbicieli tłustszych potraw. Każde żeberko rusztu posiada swoją rynienkę, w której tłuszcze z potraw mogą się powoli odparowywać.

Ułatwia to lekko pracę aromatyzerom, a jednocześnie redukuje powstawanie mikro-zapłonów, które mogą przypalić potrawę.

3. Aromatyzery Flav-R-Wave™

Aromatyzery Flav-R-Wave™ to element systemu PGT™, który ma największy wpływ na smak przygotowywanych potraw.

Smak w grillu bierze się głównie z odparowywanych soków, marynat i tłuszczy, które powracają z powrotem do grillowanej potrawy nadając jej charakterystycznego smaku i aromatu często nazywanego "grillowym", a właśnie to jest zadaniem aromatyzerów Flav-R-Wave™.

Oprócz nadawania smaku pełnią one również rolę "tarczy" dla palników, a to wszystko dzięki swojej konstrukcji i pokryciu praktycznie całej powierzchni dna piekarnika.

Zostały one wykonane z grubej stali szlachetnej pozwalającej aromatyzerom na przeżycie wielu długich lat ciągłego grillowania, a najlepszym tego dowodem jest ich długi okres gwarancyjny oferowany przez firmę Broil King®.

Grubość materiału pozwala im również na kumulowanie i rozprowadzanie temperatury, co pozytywnie wpływa na rezultaty uzyskiwane podczas grillowania.

4. Palniki Dual-Tube™

Palniki Dual-Tube™ zastosowane w każdym grillu zaopatrzonym w system PGT™ to prawdziwa bajka.

Swoją nazwę zawdzięczają technologii, która została wykorzystana w ich konstrukcji.

Nazwa "Dual-Tube" to w wolnym tłumaczeniu "Podwójna Tuba" a oznacza ona, że konstrukcja palników Dual-Tube™ opiera się na dwóch współpracujących ze sobą tubach.

Mniejsza - wewnętrzna tuba odpowiada za wyrównywanie ciśnienia wewnątrz większej tuby, co przekłada się na równomierne rozprowadzanie gazu wzdłuż palnika.

W ten sposób palniki Dual-Tube™ posiadają regularny płomień pozwalający na osiąganie wysokich temperatur na całej powierzchni rusztu, przez co nie musimy martwić się o to, że nasz ruszt będzie w niektórych miejscach źle dogrzany.

Dodajmy do tego aż 120 źródeł ognia oraz dwa rzędy płomieni a otrzymamy palnik, który kompletnie deklasuje konkurencję.5. Zawory Linear-Flow™

Do prawidłowego działania palników niezbędne są odpowiednie zawory.

Każdy grill z systemem PGT™ posiada zawory Linear-Flow™, które zostały zaprojektowane z myślą o precyzyjnej i płynnej kontroli nad temperaturą.

Zawory te kalibrowane są idealnie pod dany model grilla, tak aby temperatura rosła liniowo, a nie w znacznych przeskokach.

Trzy wersje wyposażenia

Seria Monarch™ to pierwsza seria grilli posiadająca wiele wersji wyposażenia.

320 - Czyli znana już z poprzednich artykułów standardowa wersja wyposażenia.

Grille sygnowane numerem "320" posiadają standardowe wyposażenie z dwiema stalowymi półkami bocznymi.

340 - To wersja grilla rozszerzona dodatkowo o kuchenkę boczną zastępującą zwykłą półkę z lewej strony.

Kuchenka idealnie nadaje się do podgrzewania sosów, zup, a dzięki mocy 4.4 kW i po zakupie dedykowanej płyty nada się nawet do przygotowania śniadania!

390 - Jest to najwyższa istniejąca wersja wyposażenia. Grille z oznaczeniem kończącym się na numerze 90 posiadają zarówno kuchenkę boczną znaną z modelu 340, jak i dedykowany zestaw rożna elektrycznego wraz z palnikiem rożna. Rożen to jedna z fajniejszych funkcji grilli Broil King® ponieważ nie służy jedynie do przyrządzania kurczaka! Dzięki dedykowanemu palnikowi można przygotowywać na nim między innymi golonkę, pieczenie, kebaby i wiele wiele więcej - a wszystko to praktycznie bezobsługowo.

Zestaw rożna napędzany jest silnikiem elektrycznym, który poradzi sobie bez problemu nawet z najcięższymi potrawami.

Mniejsze zmiany

Oprócz zmian powstałych w wyniku wprowadzenia systemu PGT™ firma Broil King® wprowadziła również nieco mniejszych zmian, które również wpływają na komfort codziennego użytkowania grilla.

Zabudowana szafka na butlę - Pamiętacie szafkę na butlę w grillu Royal™ 320, i jej niezabudowany tył? W grillach z serii Monarch™ została ona zabudowana już z każdej strony, a dodatkowo posiada ona lepszą izolację.

Stalowe półki boczne - Półki boczne w poprzednich modelach grilli firmy Broil King® zostały wykonane z tworzywa, natomiast w serii Monarch™ zostały one wykonane z ocynkowanej stali pomalowanej farbą proszkową. Zmiana ta sprawiła, że grill wygląda i faktycznie jest o wiele solidniejszy, niż poprzedniki.

Większy termometr Accu-Temp™ - Tutaj zmiana jest minimalna - termometr został zwyczajnie powiększony, przez co jest on bardziej czytelny.


Komentarze

Aktualnie brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło