Grillowanie pośrednie i bezpośrednie na grillu Broil King®

person Opublikowane przez: Anita Pawliniak list W: Ciekawostki W dniu: comment Komentarze: 0 favorite Wejścia: 331

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale grillowanie rozpoczynamy nie w momencie rozpalenia grilla, tylko gdy zaczynamy już o nim myśleć, planować i przygotowywać się do niego. Za znaczną część udanego grillowania odpowiada zebranie właściwych składników, dodatków i akcesoriów, a to z kolei będzie miało wpływ na metody grillowania, które będziemy mogli zastosować do przygotowania jak najwyborniejszych dań.

W zależności od pożądanej potrawy będziemy ograniczać się do jednej z dwóch metod grillowania: pośredniej lub bezpośredniej. Kluczowe aspekty rozróżniające te metody między sobą to ułożenie potraw na grillu, czas przygotowania potraw oraz temperatura grillowania.

Grillowanie bezpośrednie

Nazwa tej metody bierze się od bezpośredniego umieszczenia potraw nad źródłem ognia. Oczywiście nie oznacza to, że mięso mamy kłaść na palnikach lub aromatyzerach. Chodzi tu natomiast o położenie ich w możliwie najgorętszym miejscu na ruszcie lub płycie żeliwnej, gdzie potrawy jak najszybciej uzyskają pożądany stopień przypieczenia.

Metodę tą charakteryzuje krótki czas grillowania (do 20-25, maksymalnie 30 minut), oraz wysoka temperatura pieczenia. Z reguły palniki odpalamy na maksymalną moc w celu jak najszybszego rozgrzania rusztów. Po rozłożeniu składników możemy obniżyć temperaturę do poziomu rekomendowanego przez przepisy.

Po przygotowaniu składników na ruszcie pozostaje nam zamknąć pokrywę i zostawić potrawy na ok. 10-15 minut, po czym konieczne będzie ich obrócenie. Zamknięta pokrywa wpływa na równomierne rozprowadzenie ciepła oraz na skrócenie czasu grillowania, albowiem temperatura będzie oddziaływać na składniki nie tylko z dołu, ale również z góry. Dodatkowo minimalizuje to możliwość wybuchu płomieni z spalanego tłuszczu, ponieważ zamknięta pokrywa ogranicza dostęp tlenu do grilla.

Grillowanie bezpośrednie najlepiej sprawdza się do przygotowania steków, niewielkich kawałków mięsa, hamburgerów, szaszłyków, kiełbasek, kaszanki i warzyw, którymi nadać chcemy chrupiącą skórkę. Grillując na dwustronnych rusztach żeliwnych Broil King’a, w grillowaniu bezpośrednim najlepiej sprawdzi się ich strona stożkowa, w celu nadania potrawom charakterystycznej grillowanej kratki. Na stronie rynienkowej grillujemy wyłącznie najtłuściejsze kiełbasy i karkówki, aby ograniczyć skapywanie ich soków na palniki. Do grillowania warzyw najlepiej sprawdzi się płyta żeliwna. W Broil Kingu możemy zakupić płytę pod konkretnego grilla, którą umieścimy w miejsce rusztu, lub uniwersalną płytę żeliwną GrillPro 91212, którą umieścimy na ruszczie.

Akcesoria będące podstawą do grillowania bezpośredniego to przede wszystkim szczypce 64012, 64036, 64037 i łopatki 64010, 64011, 64030, służące do efektywnego rozkładania i obrania potraw. Pracując przy wysokich temperaturach nie obejdzie się bez rękawicy do grillowania 60974, a chcąc szybko zmierzyć temperaturę potrawy najlepiej sprawdzi się termometr do błyskawicznego pomiaru 61825.

Grillowanie pośrednie

Znając zasadę grillowania bezpośredniego, można na jej podstawie wywnioskować, że grillowanie pośrednie będzie wiązało się z przygotowaniem potraw wokół źródła ciepła. Tym samym potrawy będą podgrzewane wyłącznie za pomocą konwekcji i promieniowania ciepła z rozgrzanych rusztów. Tym też sposobem wydłużymy czas ich przygotowania.

Grillowanie pośrednie sprawdzi się najlepiej do przygotowania większych kawałków mięsa, pieczeni, żeberek, kurczaka, indyka oraz potraw zbyt delikatnych na metodę bezpośrednią, takich jak ryby. Wydłużony czas podgrzewania daje potrawom możliwość na nasiąknięcie skapującymi z nich tłuszczami i sokami, które będą odparowywać z aromatyzerów.

Alternatywnie możemy umieścić na aromatyzerach stalową brytfannę 63106 wypełnioną sokiem jabłkowym, winem, lub piwem. Tym sposobem skapujące soki i tłuszcze zmieszają się z wybranym przez dodatkiem i razem z nim wyparują i nasączą przygotowywaną potrawę. Na aromatyzery możemy umieścić również skrzynkę wędzarniczą 60181, 60185, 60190, 00150, dzięki której możemy

zastosować różnego rodzaju wiórka 63230, 00220, 00230, 00240, 00250, 00260, 00270 służące do nadania potrawom unikatowych posmaków.

Do właściwego zabezpieczenia potraw na czas grillowania rewelacyjnie sprawdzą się stojaki Broil King’a, m.in.:

- stojak do pieczenia pośredniego 63110,

- stojak do kurczaka 69133,

- stojak do żeberek i pieczeni 62602,

- kosz do grillowania 65070,

- zestaw do szaszłyków i kebaba 69138,

- wieszak na podudzia z brytfanną 64152,

- kosz do ryby 21015,

- płaski kosz do grillowania 24785.

Jeżeli posiadamy zestaw rożna, możemy zastosować do grillowania pośredniego kosz do rożna 64875. Chcąc stale monitorować temperaturę potraw możemy skorzystać z selekcji termometrów 61935, GE-0003, GE0006, GE0006-S.

Komentarze

Aktualnie brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło