Jak wyglądało odparowywanie soków i tłuszczy w grillach gazowych na przestrzeni lat?

person Opublikowane przez: Sklep NaGrillu list W: Ciekawostki W dniu: comment Komentarze: 0 favorite Wejścia: 234

Smak w grillach bierze się głównie z soków i tłuszczy odparowywanych na rozgrzanej powierzchni - w przypadku grilli węglowych jest to węgiel, natomiast jeśli chodzi o grille gazowe to sprawa jest trochę bardziej złożona.

Odparowywanie tłuszczy w grillach gazowych nie zawsze odbywało się przy pomocy stalowych blaszek znajdujących się nad palnikami.

W trakcie rozkwitu popularności grilli gazowych na polskim rynku bardzo popularnym, a wręcz dominującym rozwiązaniem było umieszczenie kamieni lawowych w specjalnym koszu znajdującym się bezpośrednio nad palnikami.

Kamienie lawowe świetnie utrzymywały i rozprowadzały temperaturę, lecz miały one pewną wadę.

Porowata powierzchnia kamieni chłonęła część smaku i aromatu z grillowanych potraw i byłaby to świetna cecha, gdyby na świecie istniała tylko 1 potrawa możliwa do przygotowania na grillu.

W praktyce kamienie lawowe przenosiły smak z poprzednich grillowań na inne potrawy - wyobraźcie sobie, że wasze grillowane warzywa nagle mają posmak karkówki i kiełbasy a szybko zdacie sobie sprawę dlaczego kamienie lawowe zostały prędko wyparte przez inne rozwiązania.

Dodatkowo byłe one strasznie ciężkie do wyczyszczenia i nie zapełniały wystarczającej ochrony dla palników, które pod wpływem wysokich temperatur i ciągłej walki z kwasami i tłuszczami bardzo szybko się psuły.

Rosnąca konkurencja i chęć poprawy wygody codziennego użytkowania grilli sprawiły, że na rynku szybko pojawiły się alternatywy dla kamieni lawowych.

Jedną z takich alternatyw były brykiety ceramiczne.

Owe brykiety cechowały się świetnym kumulowaniem temperatury redukując tym samym zużycie gazu i przyspieszając proces odparowywania soków, tłuszczy i marynat z powrotem do potraw.

Ich czyszczenie względem kamieni lawowych było znacznie łatwiejsze - tak na prawdę wystarczyło je wypalić i mogliśmy się cieszyć czystym brykietem, który nie przeniesie smaku pomiędzy grillowaniami, jednak nie były one pozbawione wad.

Jak pewnie wiecie ceramika nie należy do materiałów, które cechują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Dziesiątki małych ceramicznych płytek ułożonych ciasno obok siebie z dodatkiem wysokiej temperatury i ciągłego ataku ze strony tłuszczy to idealne warunki do stworzenia wytwórni pękniętej ceramiki.

Niestety problem związany z przepuszczaniem tłuszczy i soków na powierzchnię palników występował również w przypadku brykietów ceramicznych przyczyniając się do powstania rozwiązania, które ostatecznie zostało z nami na dłużej.

Mówimy oczywiście o stalowych blaszkach, które załatwiły problem z przenoszeniem smaków, trudnością w czyszczeniu i niską wytrzymałością swoich poprzedników.

Stalowe elementy, które często pojawiały się w postaci stożka błyskawicznie odparowywały skapujące na nie tłuszcze oddając tym samym mnóstwo smaku i aromatu grillowanym potrawom.

Pierwsze iteracje tego rozwiązania miały jednak pełną małą wadę, a mianowicie nie zajmowały one całej powierzchni nad palnikami co skutkowało kapaniem tłuszczu prosto na dno piekarnika bez szans na jego odpowiednie odparowanie.

Powstanie aromatyzerów Flav-R-Wave™

Lata doświadczenia na rynku grilli gazowych i uważna jego analiza pozwoliły firmie Broil King® na stworzenie rozwiązania, które ostatecznie możemy nazywać aromatyzerami Flav-R-Wave™.

Rozwiązanie firmy Broil King® było odpowiedzią na wszystkie problemy, które ciągnęły się za poprzednikami.

Zakrywają one praktycznie całą powierzchnię piekarnika zostawiając jedynie 6mm przestrzeni pomiędzy poszczególnymi aromatyzerami oraz posiadają falisty kształt niwelując tym samym problem tłuszczy, soków i marynat ciągle skapujących na palniki.

Materiał, z którego zostały wykonane aromatyzery Flav-R-Wave™ to gruba stal szlachetna, która czyni je wyjątkowo wytrzymałymi czego świetnym dowodem jest ich długi okres gwarancyjny.

Grubość materiału pozwala im również na kumulowanie dużej ilości temperatury i tym samym równomierne rozprowadzanie jej po całym piekarniku.Komentarze

Aktualnie brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło