Jak przygotować grilla na sezon 2020?

person Opublikowane przez: P Sklep list W: Ciekawostki W dniu: comment Komentarze: 0 favorite Wejścia: 107

Coraz większe temperatury na zewnątrz to znak rozpoczynającego się sezonu grillowego. Jest to idealny moment na sprawdzenie stanu technicznego swojego grilla i przygotowanie go do ponownego działania.

W tym artykule pokażemy jak przygotować swojego grilla gazowego Broil King do rozpoczęcia sezonu oraz damy parę porad dotyczących jego konserwacji.

 

Zewnętrzny stan grilla

Grille gazowe Broil King to nie tylko urządzenia, dzięki którym przyrządzimy wyśmienite potrawy, ale również piękna ozdoba dla ogrodu. Dlatego też warto zadbać, aby na wielkie otwarcie sezonu grill prezentował się jak najlepiej!

Jeśli jesteś posiadaczem grilla pokrytego spiekiem ceramicznym, to przed czyszczeniem warto najpierw sprawdzić stan farby na pokrywie piekarnika oraz pozostałych elementach grilla.

Grille gazowe Broil King występują w dwóch wariantach – srebrny ze stalą INOX oraz czarny pokryty spiekiem ceramicznym.

W przypadku grilli pokrytych spiekiem ceramicznym wystarczy umyć pokryte nim elementy przy pomocy gąbki oraz wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. UWAGA! Przed użyciem środka chemicznego warto sprawdzić jego działanie na niewidocznym elemencie grilla.

Czyszczenie elementów wykonanych ze stali INOX sprawa wygląda odrobinę inaczej.

Jeśli na elementach wykonanych ze stali INOX znajdują się jakiekolwiek przebarwienia, to zalecamy ich usunięcie za pomocą mleczka do konserwacji od firmy Broil King.

Aby tego dokonać należy nanieść odrobinę mleczka na suchą gąbkę i polerować przebarwiony element do momentu pojawienia się bąbelków. Jeśli po chwili odczekania przebarwienie nadal jest widoczne polecamy powtórzenie tej czynności i pozostawienie roztworu na dodatkowe 5 minut. Po zakończeniu czyszczenia usuwamy pozostałości po mleczku za pomocą suchej szmatki.

Elementy bez żadnych przebarwień można wyczyścić podobnie jak elementy pokryte spiekiem ceramicznym, czyli za pomocą gąbki i wody z płynem. Natomiast w celu pozbycia się trudnych do wyczyszczenia tłustych plam najlepszym sposobem będzie użycie płynu do czyszczenia stali Broil King. Wystarczy spryskać środkiem tłuste plamy, pozostawić je na około 10 minut i przetrzeć suchą szmatką.

Demontaż loga Broil King wraz z termometrem ułatwi czyszczenie pokrywy oraz samego loga.

Warto również sprawdzić stan techniczny ruchomych elementów grilla takich jak drzwiczki, szuflady oraz kółka.

Czyszczenie i konserwacja wewnętrznych elementów grilla

Po dokładnym sprawdzeniu i wyczyszczeniu zewnętrznej strony grilla pora przejść do jego wnętrza, bo to przecież w nim dzieje się cała magia.

Pierwszym krokiem będzie wypalenie naszego grilla.

Aby tego dokonać należy ustawić pokrętła sterujące palnikami na maksimum i zostawić zamkniętą pokrywę przez około 10 minut. Dzięki wypaleniu grilla w tak wysokiej temperaturze pozbędziemy się resztek jedzenia, zabrudzeń oraz skutecznie usuniemy wszelkie pozostałości po poprzednich grillowaniach.

Po wypaleniu grilla należy podnieść pokrywę i zaczekać, aż temperatura w środku piekarnika spadnie poniżej 150°C. Gdy tak się stanie możemy przejść do kolejnej czynności, czyli do czyszczenia rusztów, palników oraz pozostałych elementów wnętrza piekarnika.

Do czyszczenia rusztów żeliwnych polecamy użyć szczotki z włosiem ze stali szlachetnej Imperial. Stalowe włosie nie pozostawia po sobie żadnych śladów i jednocześnie jest o wiele wytrzymalsze od tego standardowego.

Po dokładnym wyczyszczeniu rusztów żeliwnych z obu stron należy je odpowiednio zakonserwować.

Do tego celu najlepiej użyć oleju o jak największej temperaturze dymienia, a w rozprowadzeniu go po ruszcie pomoże rozpylacz do oleju Grill Pro lub odporny na wysoką temperaturę pędzelek Imperial.

Konserwacja rusztów żeliwnych jest najlepszym sposobem na przedłużenie ich żywotności. Ochronna warstwa, którą wytwarzamy poprzez pokrycie rusztów olejem skutecznie zabezpiecza je przed rdzą oraz tworzy naturalną nieprzywierającą powłokę na przyszłe grillowania.

Zaraz pod rusztami znajdują się aromatyzery Flav-R-Wave™, które odpowiadają za odparowywanie tłuszczów z powrotem do grillowanej potrawy. Je również należy dokładnie wyczyścić przy pomocy szczotki, a także sprawdzić ich stan techniczny. Jeśli na aromatyzerach pojawiły się ślady korozji perforacyjnej zalecamy ich wymianę na nowe.

Po sprawdzeniu i wyczyszczeniu aromatyzerów pora na serce grilli gazowych, czyli palniki.

Przed przystąpieniem do czyszczenia palników zalecane jest ich demontaż na czas konserwacji. Dzięki temu będziemy mogli dokładnie wyczyścić cały palnik wraz z dyszami oraz zwężką Venturiego, a także ułatwi to późniejsze czyszczenie dolnej części piekarnika. Podczas czyszczenia palników zwróć uwagę na dysze, które jeśli zapchane nie będą mogły dostarczyć grillowi odpowiedniej temperatury co może spowodować nierówne rozprowadzanie płomienia.

Przy okazji czyszczenia palników dobrze jest sprawdzić poprawne działanie iskrownika oraz zapalarki. Szczególną uwagę należy zwrócić na przewody łączące zapalarkę z iskrownikami oraz baterię w zapalarce.

Do ich czyszczenia polecamy użyć igły lub zestawu do konserwacji palników Broil King w skład którego wchodzą m.in. szczotka do czyszczenia zwężki Venturiego oraz igła do czyszczenia dyszy palników.

Po wyczyszczeniu wszystkich powyższych elementów możemy przejść do czyszczenia pokrywy oraz dolnej części piekarnika.

Dzięki wcześniejszym wypaleniu piekarnika w wysokiej temperaturze czyszczenie ścianek piekarnika jest banalnie proste. Wystarczy użyć do tego celu wspomnianej wcześniej szczotki, a do wyczyszczenia bardziej zapieczonych miejsc świetnie nada się uchwyt wielofunkcyjny Broil King.

Po dokładnym wyczyszczeniu piekarnika oraz ponownym zamontowaniu czyszczonych wcześniej elementów pozostaje sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie grilla. Jeśli płomień wytwarzany przez palniki jest równomierny i nie przygasa to palniki zostały poprawnie wyczyszczone oraz zamontowane.

Wykonanie powyższych czynności zagwarantuje, że grill podczas pierwszego grillowania będzie funkcjonował prawidłowo i potrawy na nim przyrządzone będą aromatyczne i soczyste!

Komentarze

Aktualnie brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło