Comber jagnięcy (ok.480g) przygotowany na grillu gazowym Broil King®

Choć nie należy do popularnych potraw, jagnięcina z grilla jest czymś co odpowiednio przyrządzone smakuje wyśmienicie i pozwala w pełni oddać się przyjemności degustacji. Mięso ma wysoką zawartość białka, jest dobrym źródłem witamin z grupy B. Zawiera też dużo cynku i żelaza.
Marynata
Składniki:
- 200ml jogurtu naturalnego bez cukru
- 4 wyciśniętych przez praskę ząbków czosnku
- 1 pokrojonej cebuli
- 2 łyżek musztardy o wyrazistym, ostrym smaku
- 2 łyżeczek świeżego rozmarynu
Przygotowanie
Tak zamarynowane mięso wkładamy do lodówki na 3 – 8 godzin. Przed położeniem mięsa na ruszty należy je wyjąć z lodówki około 2 godzin wcześniej i zaczekać aż nabierze temperatury pokojowej.
Kiedy grill osiągnie temperaturę 220ºC ruszty smarujemy olejem, z jagnięciny usuwamy nadmiar marynaty i grillujemy 3 razy po 4 minuty. Po osiągnięciu temperatury 70°C wewnątrz mięsa (medium) ściągamy z grilla na 5 minutowy odpoczynek.
Wbrew pozorom grillowanie jagnięciny wcale nie jest tak skomplikowane i jest jednym z lepszych sposobów na jej przyrządzanie.
Rozetki ziemniaczane
Do przygotowania rozetek używamy jedynie starych, mącznych ziemniaków (młode się nie nadają, są zbyt wodniste).
Są one ciekawą alternatywą dla klasycznych ziemniaków, i prezentują się one wyśmienicie na talerzu.
Składniki
- 1/2 kg ziemniaków
- 1,5 łyżki masła
- ok. ¼ szklanki mleka
- sól
Przygotowanie rozetek
Ziemniaki obieramy, kroimy na podobnej wielkości kawałki i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Odcedzamy bardzo dokładanie. Ziemniaki ugniatamy na gładką masę, dodajemy masło, jeszcze raz ugniatamy przy pomocy tłuczka. Wlewamy część mleka, jeśli to konieczne dodatkowo solimy i ponownie dokładnie zagniatamy - ziemniaki powinny być bardzo gładkie i formować się w jednolitą masę (może okazać się, że wykorzystamy tylko część mleka).
Masę ziemniaczaną przekładamy do rękawa cukierniczego i wyciskamy na płytę żeliwną lub stalową. Kiedy rozetki będą zrumienione wyjmujemy, przekładamy na talerze i podajemy ciepłe.
Sos miętowy
Składniki:
- 2 szklanki octu winnego
- ¾ szklanki cukru
- ½ szklanki drobno posiekanych świeżych liści mięty
Przygotowanie sosu
Miętę myjemy, listki obrywamy i drobno siekamy nożem. Ocet i cukier łączymy i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy do zredukowania mieszaniny ok. połowę. Kiedy sos będzie miał gęstą konsystencję odstawiamy na 5 minut po czym dodajemy miętę, mieszamy, przelewamy do innego naczynia.
Komentarze
Aktualnie brak komentarzy!
Zostaw komentarz